Kakve tech konferencije žele developeri?
Što developeri žele? Pitanje je to od milijun dolara na koje nije lako dati jednostavan odgovor. Ipak, developeri često žele priliku za učenje i razvoj.
Zbog toga traže različite načine na koje to mogu ostvariti. Na tech konferencijama mogu se susresti s drugim ljudima iz struke te sudjelovati na korisnim predavanjima. Pitanje je, stoga, sljedeće: što developeri žele (i očekuju) od tech konferencija?
Konferencije, summiti, meet-upovi, simpoziji, masterclassovi – što globalni, što lokalni – danas su praktički potpuno samostalni sektor, s vlastitim kalendarom, pravilima i tematskim izborima. Ponekad je doista teško izabrati što nam se najbolje uklapa u vlastitu viziju profesionalnog razvoja. Naravno, svatko ima svoje kriterije, ali čini se da se developeri ipak slažu oko nekih.
Što kažu sami developeri?
Developeri su raznolika skupina i svatko od njih će od konferencije htjeti nešto drugo. U razgovoru s nekima od njih doznali smo kako im je uvijek bitno da na predavanjima i radionicama čuju nešto novo o tehnologijama koje im nisu toliko poznate.
„Najvažnije mi je da su mi teme zanimljive, a to su one o kojima znam nešto, ali ih nisam imao prilike isprobati pa čak i nešto što mi je totalno nepoznato“, saznajemo od jednog developera na poziciji Android Team Leada.
Dodaje i kako je osim zanimljivih tema bitan i način na koji predavači pristupaju prezentacijama.
“Volim kad je tema prezentirana na zanimljiv način, najčešće kroz svoje iskustvo, dok su mi prezentatori koji samo pokazuju kôd – ili programiraju uživo – manje zanimljivi jer takvim prezentacijama nije mjesto na konferenciji. To bi eventualno trebao biti članak na Mediumu.“
S time se slaže i drugi developer (iOS Team Lead) s kojim smo razgovarali o ovoj temi.
„Kod tech konferencije mi je važno saznati neke novosti o tehnologijama s kojima radim ili s kojima bih se želio u budućnosti susresti. Želim vidjeti neke zanimljive stvari koje drugi ljudi rade u tim tehnologijama. Bilo bi mi korisno saznati čime se točno bave kompanije koje rješavaju takve probleme i možda u razgovoru pronaći neku novu perspektivu za rješavanje vlastitih problema.“
„Idealna konferencija ima zanimljive teme za većinu ljudi, s time da bi barem neke od tema trebale biti 'deep dive' u neku od tehnologija s ne samo pokrivanje osnova, uz zanimljive predavače koji te teme mogu približiti ljudima s različitim levelima znanja“ - zaključuje naš iOS dev.
Osim kombinacije deep divea u zanimljiva područja s dobrim predavačima, kao druga bitna stavka pokazalo se dijeljenje iskustava iz različitih tvrtki. Naime, developeri najčešće komuniciraju s internim timovima, a ponekad bi voljeli doznati kakav pristup sličnim izazovima imaju timovi iz drugih tvrtki.
Naš treći sugovornik, developer s višegodišnjim iskustvom zaposlen na vodećoj engineering poziciji kaže:
„Ako imam pitanja nakon predavanja, želim imati pristup predavačima tijekom konferencije da možemo popričati i o drugim stvarima koje nisu usko vezane za temu predavanja.“

Manja konferencija, deep diveovi i druženje
Da sumiramo, developeri žele konferencije koje nude sljedeće:
- zanimljive i njima relevantne teme - o tehnologijama koje poznaju i ne poznaju
- predavanja kroz vlastito iskustvo
- predavače koji će znati angažirati publiku, a ne samo pokazivati kod
- priliku za razgovor s predavačima i kolegama.
To je upravo ono što Superology, zagrebačka produktna tech kompanija, želi postići konferencijom SuperMinds. Cilj ove specijalizirane boutique konferencije upravo je fokus na kvaliteti prenošenja sadržaja i interakciji među polaznicima, stoga će ih biti oko 400-tinjak.
Ove se godine SuperMinds održava 14. i 15. rujna pod krilaticom Mind The App i posvećena je mobile developmentu. Uz čitav niz atraktivnih imena koji rade na inovativnim alatima, tehnologijama i proizvodima za iOS i Android – od Paula Hudsona i Mattta, preko Elize Camber, Garricka Toubassija i Christine Lee, do Ivane Lubar i Adisa Mustedanagića – SuperMinds okuplja stručnjake koji će razmjenjivati znanja, rješavati zajedničke izazove, te se upustiti u obostranu interakciju s članovima lokalne i globalne tech zajednice.
Ono što valja istaknuti kod SuperMindsa su manje, specijalizirane radionice u sklopu konferencije kao mjesto i vrijeme za rad s novim tehnologijama.
Oni koji žele prodrijeti još dublje u materiju u sklopu SuperMindsa mogu pohađati dva masterclassa. Prvi, posvećen conversational appovima, će 14. rujna održati Eliza Camber, Android developerka specijalizirana za voice design. Drugi masterclass će 15. rujna održati Mattt, developer s više od deset godina iskustva u Appleovom ekosustavu.
Ne propustite priliku s kolegama iz industrije razmijeniti iskustva i produbiti svoje znanje o mobile developmentu ovog rujna. Ulaznice nabavite ovdje.